Przejdź do głównej zawartości

INSTALACJE W KUCHNI - JAK JE ZAPLANOWAĆ?

Kupując nowy dom,  mieszkanie czy tez remontując stare stajemy przed problemem jak rozplanować instalacje w kuchni. Instalacje choć niewidoczne są bardzo istotnym elementem każdego wnętrza. Planując instalacje musimy rozplanować: ogrzewanie, hydraulikę, instalacje elektryczną, dodatkowo klimatyzacje, alarm, urządzenia telekomunikacyjne i rozrywkę zintegrowaną.
Plan instalacji powinien być wykonany na etapie prac budowlanych,  jeszcze przed nałożeniem tynków, dlatego warto abyśmy mieli dokładnie rozplanowany układ mebli kuchennych, sprzęt AGD i oświetlenie. Powoli to uniknąć kucia bruzd w ścianach i dopasować odpowiednie instalacje w poszczególne miejsca, uwzględniając położenie mebli i rodzajów sprzętu.
Porady
Każde urządzenie w kuchni powinno posiadać własny obwód elektryczny. Po to aby urządzenie nie spowodowało wyłączenia pozostałych sprzętów. Małe urządzenia kuchenna tzw. drobne Agd może być podłączone na jednym obwodzie, w momencie użytkowania może być włączone maksymalnie pięć urządzeń.
Zastanowić się należy nad ogrzewaniem w kuchni. Kuchnia jest ciepłym pomieszczeniem, więc nie należy przesadzać z wielkością grzejnika. Pamiętajmy także, aby nie umieszczać grzejnika za meblami kuchennymi ani sprzętem AGD, ogrzewanie podłogowe NIGDY nie może być pod szafkami kuchennymi. Kiedy planujemy założenie nowego grzejnika uważajmy, aby nie tworzył kolizji z meblami.
Zaplanujmy w kuchni inteligentne rozwiązania, aby ułatwiały nam codzienne obowiązki. Na etapie instalacji elektrycznej musimy wiedzieć czy i w jakim miejscu chcemy mieć telewizor, radio, alarm, podgląd kamer, wideo domofon, czy może dodatkowe gniazdka elektryczne chowane w blacie lub zastosować elektryczne otwieranie szafek np. servodrive Bluma. 

Wyspa w kuchni
Bardzo ważne jest położenie instalacji w przypadku, kiedy chcemy mieć w kuchni wyspę. Jeśli planujemy umieścić na niej zlewozmywak to doprowadzona musi być woda i odpływ przed wylaniem posadzki. Podłączenia do zmywarki należy wykonać zawsze w szafce znajdującej się obok niej. W przypadku płyty grzewczej na wyspie przewody elektryczne lub gaz najlepiej doprowadzić do szafki która będzie stała obok szafki z płytą. Okap wyspowy musi mieć wykonane dodatkowe wzmocnienie w miejscu podwieszenia oraz wyciągnięte doprowadzenie do wentylacji i luźny przewód elektryczny. Na wyspie mamy możliwość zrobienia gniazdek wpuszczanych w blat, do tego potrzebny będzie wypuszczony za szafkami przewód elektryczny.
Oświetlenie
W kuchni istotnym elementem jest oświetlenie. Pomieszczenie powinno być jasne i dobrze doświetlone. Najważniejsze jest oświetlenie blatu roboczego. Jeśli mamy górne szafki to zaplanujmy oświetlenie pod nimi w postaci halogenów lub ledów. Jeśli mamy blat pod oknem, pamiętajmy zrobić oświetlenie w suficie nad blatem roboczym. Lampa wisząca na środku kuchni oświetla tylko i wyłącznie ogólnie pomieszczenie, stojąc przy blacie będziemy zasłaniać sobie światło dlatego tak ważne jest oświetlenie blatu roboczego. Warto zastosować oświetlenie ledowe, które pobiera bardzo mało prądu a dodatkowo można w ten sposób ozdobić wnętrze. Pamiętajmy także o wykonaniu włączników do oświetlenia podszafkowego.
Rozmieszczenie instalacji
Instalacje umieszcza się na różnych wysokościach i odległościach, w zależności od tego jakie urządzenia mają być podłączone. Sprzęt AGD powinien być wybrany przed wykonaniem instalacji abyśmy wiedzieli co potrzebuje dany model. Gniazda robocze powinny być umieszczone na wysokości ok. 1 metra od podłogi.
ZLEWOZMYWAK – doprowadzenie wody cieplej i zimnej powinno znajdować się na wysokości 50 cm od podłogi, odpływ syfonowany w postaci rury kanalizacyjnej fi 50 mm. Jeśli planujemy młynek na odpady należy doprowadzić w szafce gniazdo hermetycznie zamknięte.
ZMYWARKA – doprowadzenie wody zimnej powinno znajdować się na wysokości 50 cm od podłogi, odpływ syfonowany w postaci rury kanalizacyjnej fi 32 mm, nie ma potrzeby doprowadzenia ciepłej wody. Gniazdo hermetycznie zamknięte 230 V. Przyłącza NIGDY nie mogą znajdować się za zmywarką, zawsze należy doprowadzić instalacje w szafce obok, najczęściej w szafce zlewozmywakowej.
LODOWKA – gniazdko 230 V. Jeśli planujemy zakup lodówki z dystrybutorem wody musimy przygotować także o doprowadzeniu wody zimnej.
PŁYTA GRZEWCZA -  jeśli gazowa to rura gazowa umieszczona w szafce obok lub butla. Jeśli płyta ceramiczna wystarczy doprowadzić gniazdko  na luźnym przewodzie 230 V, jeżeli płyta indukcyjna to zasilanie 360 V (siła)
PIEKARNIK, MIKROFALÓWKA, EKSPRES DO KAWY – gniazdko natynkowe 230 V na luźnym przewodzie.
OKAP - gniazdko 230 V na luźnym przewodzie długość ok. 1 m. oraz doprowadzić rurę spiro w osi okapu, musimy wcześniej sprawdzić czy mamy odpowiedni pion wentylacyjny, do którego możemy się podłączyć. 
Niepoprawna instalacja
Najczęściej popełniane błędy podczas instalacji to: przyłącza umieszczone bezpośrednio za zmywarką, gniazda robocze za płytą grzewczą lub zlewozmywakiem, brak przewodów do oświetlenia podszafkowego, podłączanie się do jedynego pionu wentylacyjnego. 
Projekt instalacji pozwoli nam abyśmy dokładnie dopasowali podłączenia pod konkretny projekt. Unikniemy niepotrzebnych kosztów, przeróbek i stresu. Aby uniknąć błędów powierzmy projektantowi rozrysowanie instalacji, projektant dopasuje instalacje pod konkretny projekt  kuchni i przewidzi na inwentaryzacji pomieszczenia szczegóły, które my możemy przeoczyć. Wykonanie instalacji warto powierzyć wykwalifikowanemu specjaliście.

Komentarze

  1. Artykuł moim zdaniem świetny. Daje ogromne informacje i na p[ewno przyda się każdemu, kto albo robi od zera kuchnie albo remontuje.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak dobrze, że tym się zajmuje mąż. Ja to w ogóle nie mam do takich rzeczy głowy :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Płyta indukcyjna to zasilanie 400 volt a nie 360 .

    OdpowiedzUsuń
  4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  5. Świetny artykuł! Ja od samego początku korzystałam z pomocy architekt wnętrz, który mi to wszystko rozplanował, bo ja jestem w tym zielona :) Dodatkowo polecił mi zakupy w internecie, gdzie dużo taniej mogę znaleźć wszystkoie potrzebne materiały. Moją ulubioną stroną internetową okazała się https://dlaelektrykow.pl/220-bednarka-ocynkowana-i-drut-odgromowy , którą polecam każdemu, przydała mi się przy budowie całego domu :)

    OdpowiedzUsuń
  6. W końcu ktoś rzeczowo i konkretnie opisał temat. Dzięki!

    OdpowiedzUsuń
  7. Roman Pietruszewski20 grudnia 2018 12:46

    Jeżeli mieszkamy w domu jednorodzinnym gdzie pobieramy wodę z własnego ujęcia, to powinniśmy pomyśleć nad zamontowaniem w instalacji wodnej zestawu hydroforowego. Taki zestaw składa się najczęściej z pompy hydroforowej https://www.dostudni.pl/sklep,3,pompy-omnigena.html oraz zbiornika. Dzięki niemu mamy pewność, że woda w domu jest dobrej jakości i nadaje się do wielu celów (również do spożycia).

    OdpowiedzUsuń
  8. Aby instalacja wodna w kuchni działała niezawodnie powinno się zadbać o jej czystość. W przypadku zapchania się rur nie polecam działać na własną rękę, lecz skontaktować się z fachowcami. Pogotowie kanalizacyjne udrożni zapchane rury - https://www.stankan.pl/udraznianie-rur-kanalizacyjnych/ przy zastosowaniu nowoczesnych urządzeń. Dzięki temu mamy pewność, że instalacja jest oczyszczona dokładnie i w profesjonalny sposób.

    OdpowiedzUsuń
  9. Bardzo ważne na każdym etapie planowania instalacji jest jej odpowiednie rozmieszczenie. Warto również pomyśleć o założeniu włączników dzwonkowych https://interblue.pl/wlaczniki-i-przyciski-dzwonkowe,c,97 które z pewnością i tak trzeba byłoby założyć.

    OdpowiedzUsuń
  10. Same instalacje kuchenne to jak dla mnie jako kobiet sprawa drugorzędna. Bardziej zależy mi na tym, abym miała gdzie stawiać swój sprzęt kuchenny. Ostatnio nawet nabyłam nowy mikser https://duka.com/pl/agd/miksery i to teraz on idzie na pierwszy ogień do testów. Mam już zaplanowane pyszne ciasto, które zostanie przez niego zmiksowane.

    OdpowiedzUsuń
  11. życzę powodzenia przy montażu zmywarki, za plecami nie ma miejsca (na przyłacza) ,ponieważ zmywarka prawie styka się ze ścianą,

    OdpowiedzUsuń
  12. Sylwester Adamski12 maja 2019 18:43

    Samo rozplanowanie instalacji jest bardzo ważnym aspektem lecz również należy zwracać uwagę na materiały z których zostaną one wykonane. Jeśli nasze instalacje https://www.uponor.pl/pl-pl/instalacje/ mają nam służyć przez długi okres to jak najbardziej powinniśmy użyć wysokiej jakości materiałów. W końcu każdy z nas chce mieszkać w jak najlepszych warunkach.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Do takich materiałów z pewnością zaliczyć można różne elementy izolacyjne. Aby nasza domowa instalacja wodna zawsze działała bez zarzutu, warto jest co jakiś czas sprawdzić ją pod kątem szczelności. Do wykonania nowych uszczelnień będą nam potrzebne różne materiały izolacyjne jak np. oringi gumowe. Te oraz inne przydatne elementy uszczelniające znajdziemy bez trudu w sklepach z odpowiednim asortymentem np. https://powerrubber.com/. Oringi gumowe z względu na swoje właściwości odznaczają się szerokim spektrum zastosowań i doskonale nadają się do miejsc narażonych na kontakt z wodą.

      Usuń
  13. Ciekawie opisane. Czekam na jeszcze więcej.

    OdpowiedzUsuń
  14. Przede wszystkim należy tak to rozplanować, aby miało ręce i nogi o dojście do instalacji było bardzo przystępne. Ja pamiętam że mi zależało także na montażu zbiornik hydroforowego https://www.dostudni.pl/zbiorniki-2000l,c71.html który już stoi i działa wiele lat.

    OdpowiedzUsuń
  15. Super napisane. Jestem pod wielkim wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  16. Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  17. Dobrze położona instalacja wodno-kanalizacyjna jest bardzo ważna w budowie domu. Długo szukałem odpowiedniego wykonawcy instalacji wok-kan w moim domu, aż natrafiłem na firmę https://instaltechnik.pl/ z Wrocławia. Bardzo dobrze się z nimi współpracowało, a sama instalacja została założona bardzo solidnie

    OdpowiedzUsuń
  18. Bardzo ciekawie to zosatło opisane.

    OdpowiedzUsuń
  19. Zacznij może od tego, aby przygotować sobie odpowiednie produkty, jeśli cały plan już jest. U mnie na pierwszym miejscu są na pewno gniazda natynkowe. Odpowiednie widziałam wspólnie z mężem w ofercie https://www.asaj.pl/gniazda-natynkowe-400v-silowe i wydaje mi się, że chyba właśnie z tej oferty skorzystamy. Nie ma sensu szukać dalej, a tutaj są jak najbardziej odpowiednie ceny. A Wy macie jakieś swoje ulubione hurtownie?

    OdpowiedzUsuń
  20. Bardzo ciekawie to zostało opisane.

    OdpowiedzUsuń
  21. Na pewno w małej kuchni nie będzie miejsca na duży okap, ja również postawiłem na podszafkowy i jestem zadowolony. Oglądałam kilka ciekawych okapów od Ciarko Design https://ciarkodesign.com/ jak ktoś szuka czegoś fajnego to powinien tu znaleźć.

    OdpowiedzUsuń
  22. Lubię czytać takie wątki! miło spędzam czas na tym blogu!

    OdpowiedzUsuń
  23. mnóstwo inspiracji na tym blogu!

    OdpowiedzUsuń
  24. Każdy z nas marzy o pięknej kuchni. Planując ją zwracamy uwagę na eleganckie fronty, nowoczesny design, modne sprzęty AGD. Jednak nie powinniśmy zapominać, że jest ona miejscem pracy. W związku z tym, musi być wygodna i funkcjonalna, dopasowana do naszych potrzeb i stylu życia, abyśmy mogli przez długie lata czerpać przyjemność z jej użytkowania.

    OdpowiedzUsuń
  25. Jedne z najważniejszych instalacji do zaplanowania w domu

    OdpowiedzUsuń
  26. Bardzo ciekawie opisane, wszystko rozplanowane jak należy. Instalacje to różne w domu czy w mieszkaniu są niezbędne. Też trzeba się liczyć z tym, że jakaś awaria może się pojawić. Ja to nawet mam namiar na pogotowie elektryczne w Krakowie https://www.elektrykwkrakowie.com.pl/calodobowe-usuwanie-awarii-w-mieszkaniach-i-lokalach-uslugowych/ i wiem, że zawsze są jak to się mówi w pogotowiu, przez 7 dni w tygodniu.

    OdpowiedzUsuń
  27. Bardzo przydatne wskazówki, świetny post

    OdpowiedzUsuń
  28. Świetny wpis, bardzo przydatne wskazówki, na pewno z nich skorzystam podczas remontu ;)

    OdpowiedzUsuń
  29. Bardzo fajnie napisany artykuł. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  30. Muszę przyznać, że ja również przed rozpoczęciem remontu zacząłem robić plan instalacji i całość udało się fajnie wykonać. Najbardziej podoba mi się to, że elektryk https://elektrycy.warszawa.pl/ bez problemów poradził sobie z ich wykonaniem.

    OdpowiedzUsuń
  31. Ciekawie napisane, dużo przydatnych wskazówek można znaleźć w Twoim tekście. Świetny blog.

    OdpowiedzUsuń
  32. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  33. Wiele jeszcze zależy od tego jakie tak naprawdę instalacje nas interesują. W przypadku instalacji wodnej to wiem, ze hydraulik z firmy https://hydraulik-warszawa.pl/ jest na pewno godny polecenia. Muszę przyznać, że jeśli chodzi o mnie to ja właśnie na tym etapie mogę go każdemu polecić.

    OdpowiedzUsuń
  34. Pomocne informacje można tutaj znaleźć

    OdpowiedzUsuń
  35. Dużo przydatnych treści na Twoim blogu

    OdpowiedzUsuń
  36. Dużo wartościowych treści

    OdpowiedzUsuń
  37. Wpis zawiera bardzo ciekawe informacje

    OdpowiedzUsuń
  38. Bardzo lubię odwiedzać ten blog

    OdpowiedzUsuń
  39. Wiele tutaj interesujących i ważnych informacji.

    OdpowiedzUsuń
  40. Jest to nie lada wyzwanie ale dobrze rozplanowana instalacja to klucz do sukcesu.

    OdpowiedzUsuń
  41. Prezentuje się to zjawiskowo

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Prawda? Dla mnie też super wygląda, i nabrałam chęci na remoncik u siebie na wiosnę :)

      Usuń
  42. Wszystko powinno ze sobą współgrać i być funkcjonalne. Dobre rozplanowanie zaowocuje w przyszłości.

    OdpowiedzUsuń
  43. Oczywiście jest to coś bardzo ważnego i ja jeszcze jestem zdania, że również bardzo istotnym jest to aby wiedzieć czy nasza instalacja wodna działa właściwie. Jak coś to polecam wam od razu zaufanego hydraulika https://warszawskihydraulik.pl/ i wiem, że to jest bardzo dobre rozwiązanie.

    OdpowiedzUsuń
  44. Z pewnością tak aby kuchnia była funkcjonalna. Warto tu zastosować wysokiej jakości produkty.

    OdpowiedzUsuń
  45. Wszystko doskonale wygląda

    OdpowiedzUsuń
  46. Warto przysiąść i zaplanować instalację z rozmysłem.

    OdpowiedzUsuń
  47. Do tego tematu warto się dobrze przygotować.

    OdpowiedzUsuń
  48. Jest to bardzo ważny etap.

    OdpowiedzUsuń
  49. Podobają mi się znalezione tu podpowiedzi.

    OdpowiedzUsuń
  50. Warto także pomyśleć o odpowiednim ogrzewaniu do naszego domu. W kuchni też jest to bardzo ważne.

    OdpowiedzUsuń
  51. Jeśli budujemy dom lub robimy remont na własną rękę to powinniśmy zaopatrzyć się między innymi w profesjonalne maszyny. Najlepszą opcją będzie wypożyczenie takiego sprzętu. W internecie można znaleźć bardzo wiele takich propozycji.

    OdpowiedzUsuń
  52. Rozkład instalacji to jedna z bardzo istotnych kwestii.

    OdpowiedzUsuń
  53. Pisaliście też o spawaniu różnych elementów takiej instalacji wodno kanalizacyjnej. Oczywiście do spawania potrzebny jest profesjonalny sprzęt. Warto wiedzieć, że można taki sprzęt zamówić także online. Zakupy internetowe są przede wszystkim bardzo wygodne.

    OdpowiedzUsuń
  54. I wish you all the best now and in the future. Continue in this manner.
    Broken Planet T-shirt

    OdpowiedzUsuń
  55. Ten wpis jest bardzo interesujący

    OdpowiedzUsuń
  56. Dobrze jest to wszystko wiedzieć. Rewelacyjny wpis.

    OdpowiedzUsuń
  57. Zrobiliśmy tak jak było w projekcie.

    OdpowiedzUsuń
  58. Warto również skonsultować się z elektrykiem przy planowaniu instalacji w kuchni. Ich doświadczenie pomoże zapewnić bezpieczeństwo i odpowiednią funkcjonalność każdego elementu.

    OdpowiedzUsuń
  59. Przyznam że bardzo zaciekawiły mnie informacje w tym wpisie.

    OdpowiedzUsuń
  60. Niezwykle cenne wskazówki. Rewelacyjny jest ten wpis

    OdpowiedzUsuń
  61. Wybór odpowiedniego hydraulika może być kluczowy, gdy pojawiają się nagłe awarie w domu. Na stronie https://hydraulik-wroclaw.pl/ można znaleźć informacje dotyczące zakresu usług, co pomaga w ocenie, czy dany hydraulik jest w stanie sprostać konkretnym potrzebom.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

BETONOWY SUFIT

Nudzie mówimy NIE